luni, 27 septembrie 2010

        PLOUA.E O ZI FRIGUROASA ,CERUL E INNORAT  SI PENTRU PRIMA OARA PARE ATAT DE APROAPE ,CA SI CUM VREA SA NE ATINGA , SA COMUNICE CU NOI.
 VALURILE CENUSII ALE CERULUI MA INDISPUN DAR PARCA MAI PUTIN DECAT ALTA DATA.....
     POMII AU INGALBENIT , FRUNZELE PAR MAI BATRANE SI .....ATAT DE SINGURE SI TRISTE.
    E TOAMNA .ANOTIMPUL FRUCTELOR.
ADIO CALDURA , RAMAS BUN TRICOURI SI PANTALONI SCURTI .BUN VENIT GECILOR , TRAIASCA BLUGII.....
    NU-MI PLACE. VREAU CALDURA . AM NEVOIE DE SOARE SA-MI INCARC BATERIILE , DE RAZELE LUI SA-MI MANGAIE FATA ....
   IMI PLACE APA .DAR NU PICURII DE APA CARE NE FUGARESC TOAMNA. IMI PLAC PLOILE DE VARA . RACOAREA LOR .BLANDETEA CU CARE NE ATING CORPUL .
   VREAU VARA .....VREAU CALDURA EI .....VREAU VARA MEA INNAPOI ....

duminică, 26 septembrie 2010

     UNEORI SIMTIM CA NU AM SPUS TOTUL .........IN ACELASI TIMP SUNT CUVINTE CARE NU VOR SA FIE ROSTITE.....

sâmbătă, 25 septembrie 2010

Rudyard Kipling / DACA

Dacă eşti calm, cînd toţi se pierd cu firea
În jurul tău, şi spun că-i vina ta
;De crezi în tine, chiar cînd Omenirea
Nu crede, dar îi crezi şi ei cumva;
De ştii s-aştepţi, dar fără tevatură;
  De nu dezminţi minciuni minţind, ci drept;  
De nu răspunzi la ură tot cu ură
Şi nici prea bun nu pari, nici prea-nţelept;

Dacă visezi - dar
nu-ţi faci visul astru;
De poţi s
ă speri - dar nu-ţi faci jindul ţel;
De-nt
împini şi Triumful şi Dezastrul 

 Mereu senin şi în acelaşi fel;
Dacă supor
ţi să-ţi vezi vorba sucit

ăDe şarlatan, ce-ţi spurcă al tău rost;
De poţi ca munca vie
ţii, năruită,

S-o faci de la-nceput precum a fost;

Dac
ă-ndrăzneşti agonisita-ţi toată

S-o pui, făr'a clipi, pe-un singur zar
Şi, dac-o pierzi, să-ncepi ca prima dată 
 r-să te plîngi cu un oftat măcar;
  De ştii, cu nerv, cu inimă, cu vînă, 
 Drept să rămîi, cînd ele june nu-s,
Şi stai tot dîrz, cînd nu mai e stăpînă

 Decît Voinţa ce le ţine sus;

Dac
ă-ntre Regi ţi-e firea neschimbată

  Ca şi-n Mulţime - nu străin de ea;
Amic sau nu, de
nu pot să te-abată;

De toţi de-ţi pasă, dar de nimeni prea
Dacă
ţi-e dat, prin clipa zdrobitoare, 

  treci şi s-o întreci, mereu bonom,atunci: a ta e
 Lumea asta mare  şi, mai mult, fiul meu: atunci - eşti Om!   

vineri, 24 septembrie 2010

Fa-ti timp....Rudyard Kipling

In trecerea grabita prin lume catre veci,
Fa-ti timp, macar o clipa, sa vezi pe unde treci!
Fa-ti timp sa vezi durerea si lacrima arzind
Fa-ti timp sa poti, cu mila, sa te alini oricind!
Fa-ti timp pentru-adevaruri si adincimi de vis,
Fa-ti timp pentru prieteni, cu sufletul deschis!
Fa-ti timp sa vezi padurea, s-asculti linga izvor,
Fa-ti timp s-asculti ce spune o floare, un cocor!
Fa-ti timp, pe-un munte seara, stind singur sa te rogi,
Fa-ti timp, frumoase amintiri, de unul sa invoci!
Fa-ti timp sa stai cu mama, cu tata tau - batrini....
Fa-ti timp de-o vorba buna, de-o coaja pentru ciini....
In trecerea grabita prin lume catre veci,
Fa-ti timp macar o clipa sa vezi pe unde treci!
Fa-ti timp sa gusti frumosul din tot ce e curat,
Fa-ti timp, ca esti de multe mistere-nconjurat!
Fa-ti timp cu orice taina sau adevar sa stai,
Fa-ti timp, caci toate-acestea au inima, au grai!
Fa-ti timp s-asculti la toate, din toate sa inveti,
Fa-ti timp sa dai vietii adevaratul sens!
Fa-ti timp, ACUM!
Sa stii: zadarnic ai sa plingi,
Comoara risipita a a vietii, n-o mai stringi! 

CREZAND CA DOAR GANDESC ASA  ........
   UNDEVA PE DRUM AM UITAT CE E CEL MAI IMPORTANT
       DAR E ASA DE BINE CAND GASESTI MOTIVUL PENTRU CARE TRAIESTI  . SA AI RECUNOSTINTA CELUI CE TE TINE IN VIATA MAI MULT DECAT ACELUIA CARE TI-A DAT VIATA...  E ATAT DE BINE SA TRAIESTI  .....SI  E FOARTE BINE SA AI PENTRU CE.......