Cand plangi femeie , toata apa lunii
se afla-n ochii tai ca doua lacuri
ce oglindesc luceferi in hamacuri
tinzand sa cada in tristetea hunii
Cand lasi sa cada lacrimile-amare
fara-a-ntreba ceva si far-a cere
parca te pregatesti de inviere
topind in plansu-ti ocnele de sare
De aceea nimeni n-are acest drept
sa-ti judece-n vreun fel firescu-ti plans
in care duiosia lumii-ai strans
ca s-o pastrezi in sipetul din piept
Dragostea de frumuseţe este Gust. Crearea de frumuseţe este Arta Ralph Waldo Emerson
marți, 13 decembrie 2011
Banii
Bani pot cumpara o casa dar nu un camin ,
pot cumpara o carte dar nu cultura,
pot cumpara un ceas dar nu timpul,
pot cumpara un pat dar nu odihna ,
pot cumpara un medic dar nu sanatate,
pot cumpara o pozitie dar nu respect,
pot cumpara sange dar nu viata,
pot cumpara sex dar nu iubire.....
Nu iubiti bani doar folositi-va de ei...
pot cumpara o carte dar nu cultura,
pot cumpara un ceas dar nu timpul,
pot cumpara un pat dar nu odihna ,
pot cumpara un medic dar nu sanatate,
pot cumpara o pozitie dar nu respect,
pot cumpara sange dar nu viata,
pot cumpara sex dar nu iubire.....
Nu iubiti bani doar folositi-va de ei...
luni, 31 octombrie 2011
Urari de bine....
Iti doresc ,drumuri lungi de tara bordate cu copaci si carari verzi abia ghicite peste pajistile inalte ,clopotei de munte si izvoare ascunse, tipatul batlanului , ciocarliile taind aerul clar si luminos!
Iti doresc sa ai macar din cand in cand parte de ceea ce-ti doresti nu numai de ce-ti trebuie!
Iti doresc placerea de a avea mereu cu cine sa-ti imparti bucuriile!
Iti doresc sa-ti fie inima ferecata in frumusete , bucurie si incantare.Numai rasul si emotiile sa te tulbure!
Iti doresc bucuria intelesului profund a tot ceea ce vezi!
Fie sa poti lasa trecutul sa afli vesnic inceputul!
Fie sa ai o inima iubitoare , o judecata aspra!
Iti doresc destule amintiri placute sa te lumineze in momente intunecate!
Fie sa ai mereu loc in inima ta de inca un prieten!
Azi si maine si intotdeauna sa ai parte de toata minunatia lumii!
Daca e ceva ce as vrea sa-ti dau cu adevarat ar fi pacea inimii tale care sa ramana linistita si increzatoare ori si ce s-ar intampla!
Iti doresc sa ai macar din cand in cand parte de ceea ce-ti doresti nu numai de ce-ti trebuie!
Iti doresc placerea de a avea mereu cu cine sa-ti imparti bucuriile!
Iti doresc sa-ti fie inima ferecata in frumusete , bucurie si incantare.Numai rasul si emotiile sa te tulbure!
Iti doresc bucuria intelesului profund a tot ceea ce vezi!
Fie sa poti lasa trecutul sa afli vesnic inceputul!
Fie sa ai o inima iubitoare , o judecata aspra!
Iti doresc destule amintiri placute sa te lumineze in momente intunecate!
Fie sa ai mereu loc in inima ta de inca un prieten!
Azi si maine si intotdeauna sa ai parte de toata minunatia lumii!
Daca e ceva ce as vrea sa-ti dau cu adevarat ar fi pacea inimii tale care sa ramana linistita si increzatoare ori si ce s-ar intampla!
ITI DORESC SA IUBESTI
ITI DORESC SA IUBESTI CA SA CUNOSTI ,
VREAU SA CUNOSTI CA SA INTELEGI
VREAU SA INTELEGI CA SA DECIZI
VREAU SA DECIZI CA SA-TI FIE BINE
VREAU SA-TI FIE BINE CA SA UITI
VREAU SA UITI CA SA NU SUFERI
CACI LA SFARSIT TOTUL SE UITA
SI SFARSITUL E UN NOU INCEPUT!
Comparand fericirea si nefericirea cu doua flori , majoritatea dintre noi aleg nefericirea care poate la suprafata are un miros mai placut si culoare mai vie in schimbul fericirii care e comuna.
VREAU SA CUNOSTI CA SA INTELEGI
VREAU SA INTELEGI CA SA DECIZI
VREAU SA DECIZI CA SA-TI FIE BINE
VREAU SA-TI FIE BINE CA SA UITI
VREAU SA UITI CA SA NU SUFERI
CACI LA SFARSIT TOTUL SE UITA
SI SFARSITUL E UN NOU INCEPUT!
Comparand fericirea si nefericirea cu doua flori , majoritatea dintre noi aleg nefericirea care poate la suprafata are un miros mai placut si culoare mai vie in schimbul fericirii care e comuna.
Fii schimbarea pe care vrei sa o vezi in lume !
,,Viata e o panza uriasa pe care ar trebui sa aplicam toate culorile posibile''
Fiecare om are un tel si un scop binecunoscut , sa fie fericit , intr-un fel sau altul . Fiecare dintre noi incercam sa ne castigam locul , muncim pentru asta in fiecare zi .Toti avem un loc sub soare, dar pana la urma si cea mai intunecata noapte ascunde o stea ....
Prima lectie pe care a trebuit sa o invat , poate si cea mai grea,a fost sa alung lacrima cu un zambet , oricat de dureros ar fi.
Cel mai usor poti arata cuiva un drum mergand inaintea lui si el sa te urmeze .
,,Nu te gandi la trecut decta in masura in care el iti trezeste amintiri placute..''
,,Trebuie sa ascunzi mereu ceea ce simti ca sa pastrezi ceea ce iubesti''
,,Zambeste celui pe care-l iubesti
sa simta caldura ta!
Zambeste celui ce te uraste
sa simta raceala ta!
Iar cand o noua raceala revine
Si-n sufletul ranit loveste
Asculta sfatul meu ....
Zambeste!'
,,Singura cetate ce nu poate fi cucerita cu forta e inima !''
Fiecare om are un tel si un scop binecunoscut , sa fie fericit , intr-un fel sau altul . Fiecare dintre noi incercam sa ne castigam locul , muncim pentru asta in fiecare zi .Toti avem un loc sub soare, dar pana la urma si cea mai intunecata noapte ascunde o stea ....
Prima lectie pe care a trebuit sa o invat , poate si cea mai grea,a fost sa alung lacrima cu un zambet , oricat de dureros ar fi.
Cel mai usor poti arata cuiva un drum mergand inaintea lui si el sa te urmeze .
,,Nu te gandi la trecut decta in masura in care el iti trezeste amintiri placute..''
,,Trebuie sa ascunzi mereu ceea ce simti ca sa pastrezi ceea ce iubesti''
,,Zambeste celui pe care-l iubesti
sa simta caldura ta!
Zambeste celui ce te uraste
sa simta raceala ta!
Iar cand o noua raceala revine
Si-n sufletul ranit loveste
Asculta sfatul meu ....
Zambeste!'
,,Singura cetate ce nu poate fi cucerita cu forta e inima !''
Abonați-vă la:
Postări (Atom)